www.gresungenclik.forumr.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.gresungenclik.forumr.com

Buyrun Beyler Bayanlar

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Gül'den Sigara Yasağını Genişleten Kanuna Onay

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Gül'den Sigara Yasağını Genişleten Kanuna Onay Empty
MesajKonu: Gül'den Sigara Yasağını Genişleten Kanuna Onay   Gül'den Sigara Yasağını Genişleten Kanuna Onay Icon_minitimeCuma Ocak 18, 2008 9:45 am

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Tarafından Onaylanan Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun, Okul, Dershane ve Kursların Açık Alanları ile Lokanta, Kahvehane, Kafeterya ve Birahane Gibi Yerlerde Sigara İçimini Yasaklıyor. Kanun, Yayımından 4 Ay Sonra Yürürlüğe Girecek. Lokanta, Kahvehane, Kafeterya Gibi Yerlerdeki Sigara Yasağının Uygulanması İse 18 Ay Sonra Başlayacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun, okul, dershane ve kursların açık alanları ile lokanta, kahvehane, kafeterya ve birahane gibi yerlerde sigara içimini yasaklıyor. Kanun, yayımından 4 ay sonra yürürlüğe girecek. Lokanta, kahvehane, kafeterya gibi yerlerdeki sigara yasağının uygulanması ise 18 ay sonra başlayacak.

Kanunun yürürlüğe girmesiyle, kamu hizmet binalarının, koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan binaların kapalı alanlarında sigara içilemeyecek.

Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere, kara yolu, demir yolu, deniz yolu ve hava yolu toplu taşıma araçlarında da sigara içme yasağı getiriliyor.

Okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında tütün ve tütün ürünleri tüketilemeyecek.

Lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde de tütün ürünlerinin tüketimi yasak olacak.

Ancak, yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, ceza evlerinde, şehirler arası ve uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan deniz yolu araçlarının güvertelerinde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecek. Bu alanlara 18 yaşını doldurmamış kişiler giremeyecek.

Otelcilik hizmeti veren işletmelerde, tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına uygun odalar tahsis edilecek.

Statlarda sigara içilmesine de sınırlama getiriyor. Buna göre, sigara içilebilecek bölümler, statların açık alanlarında da olacak.

Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılamayacak. Ancak, bu tesislerde tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulacak.

Sigara yasağının uygulanması ve tedbir alınmasıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmeler önce yazılı olarak uyarılacak. Bu uyarıya rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında ise mahalli mülki amir tarafından 500 YTL ile 5 bin YTL arasında ceza verilebilecek. Verilen bir önergenin kabul edilmesiyle kamu hizmet binalarının kapalı alanları bu hükmün dışında tutuldu.

Sigara yasağı bulunan yerlerde sigara içenlere 50 YTL, sigara izmaritini ve paketini yere atanlara 20 YTL ceza verilecek.

Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünlerini satanlara, belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında genel kolluk tarafından 1000 YTL ceza kesilebilecek.
https://gresungenclik.yetkin-forum.com
Admin
Admin
Admin

Gül'den Sigara Yasağını Genişleten Kanuna Onay Empty
MesajKonu: Geri: Gül'den Sigara Yasağını Genişleten Kanuna Onay   Gül'den Sigara Yasağını Genişleten Kanuna Onay Icon_minitimeC.tesi Ocak 19, 2008 11:46 am

Tebrik ediorum cok güzel bir yasaaa
https://gresungenclik.yetkin-forum.com

Gül'den Sigara Yasağını Genişleten Kanuna Onay
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-